Home Electronics Charging stations Bluetti 2200W AC200MAX charging station
Bluetti 2200W AC200MAX charging station
Code: 045116
Buy Bluetti 2200W AC200MAX charging station
Bluetti 2200W AC200MAX charging station brand image
Article AC200MAX
Dimensions (DHSHV) 42 х 28 х 38,65 см
Weight 28.1 кг
Material Plastic
Show full spec
Створено: 14.05.2026
  • Specifications
  • Description
  • Useful links
  • Installation
  • Warranty
  • Payments & delivery
  • Reviews 0
Specifications
Characteristics
Article AC200MAX
Type of sinusoids Pure
Time to full charging 5 hours, 6 hours
Battery type Lifepo 4
Device type Charging stations
Wireless charging THERE ARE
Color Black
Charging from the network, from the solar panel, from the car, from the sun
Material Plastic
Output voltage 12 c, 220 in, 11.5-14.5 in, 23-29 in
The original current 3 a, 10 a, 30 a, 7.9-8.4 a
Maximum output power 2200 Вт
Nominal capacity 2048 W/h
Indication LED display with information about the level of charge
Entrance interfaces USB Type a, USB Type C, Automobile charging
Protection Excessive voltage at the entrance, Excessive voltage at the exit, Short circuit
Weight 28.1 кг
Brand Bluetti
Dimensions
Description
Portable charging station
It is possible to simultaneously charge up to 900 W from solar panels and up to 500 W from a power outlet, with simultaneous connection, the charging time of the device itself will be less than 2 hours.
Functional characteristics
  • Battery capacity: 2048 Wh (36 V, 57.24 Ah) lithium-ion
  • Number of cycles: 3500+ (up to 80%), 6000+ (up to 50%)
  • Control system: BMS, overvoltage protection, short circuit protection
  • Weight 28.1 kg
  • Dimensions (LxWxH): 42 x 28 x 38.65 cm
  • Operating temperature range: -20-40℃
For which ports is it suitable for use
AC output: 230 V, 50 Hz, 2200 W (4400 W peak)
USB outputs:
- 2*5V/3A USB-A
- 2*18 W USB-A 18 W
- 1*100 W USB-C
DC output: 1*12 V/30 A Super DC
Cigarette lighter port: 1*12 V/10 A
2*12 V/10 A DC outputs 5521
Wireless charging: 2*15 W
Car input: 11.5-14.5V; 23-29V, 7.9-8.4A
Additional connection: 2*B230 or 2*B300
The package includes
  1. Power station AC200Max
  2. AC adapter and cable T400
  3. Warranty card
  4. User manual
  5. PV charging cable (XT90 - MC4)
  6. Car charging cable (XT90)
  7. XT90 to aircraft (spiral) cable
Operating time in the number of charges
Smartphone - 175-200 times (10 W)
LED light bulb - 75-85 hours (20 W)
TV - 20-22 hours (75 W)
Electric tool - 19-20 hours (80 W)
Refrigerator - 17-19 hours (90 W)
Multicooker - 8-9 hours (200 W)
Installation
Operating Instruction
Warranty
24 months
Payments & delivery
Reviews about Bluetti 2200W AC200MAX charging station