![]() | ||
| Article | 01-61000 | |
| Load | 75 кг | |
| The locks are included | Да | |
| Internal dimensions (DHSHVHV) | 162x71x40 |
Створено: 20.05.2026
| Characteristics | |
|---|---|
| Article | 01-61000 |
| Load | 75 кг |
| The locks are included | Да |
| Internal dimensions (DHSHVHV) | 162x71x40 |
| The number of belts | 3 |
| Installation system | Powerclick |
| Boxing | Yes |
| Fits on aerodynamic crossbars | Yes |
| Fits square crossbars | Yes |
| Fastening for skis | Yes |
| Color | Black |
| Opening boxing | Bilateral |
| Maximum ski length | 155 см |
| Meets Tüv / GS standards | Yes |
| Meets City City Crash standards | Yes |
| Length | 175 см |
| Width | 82 см |
| Height | 45.5 см |
| Volume | 400 л |
| Brand | Thule |
This 400-liter cargo box can be mounted on top of the vehicle quickly and securely with the Power-Click mounting system. Its smart design and balanced size allow you to carry sports and hiking equipment, as well as any other equipment that does not exceed the volume values in the specification.
A pair of side points and a lock in the center fix both parts of the trunk. To make working with cargo convenient, engineers added a two-sided opening. As an additional safety measure, protection against unexpected opening while driving is provided: the key is not removed from the lock when the lid is not locked.
The box is made of ABS plastic; it is not affected by UV radiation and unexpected temperature changes. Steel reinforcements are installed on the bottom to increase its level of rigidity. There are also three straps for fixing the load of inventory.
See all roof boxes.Return to roof boxes and baskets.
Guarantee: 2 years main + 3 years of expanded
Payment in cash
Cashless payment
Card payment
Cash on Delivery
Pick-up:Vynnytsia, Yukovka St. 109b
100% warranty service
The warranty period for each product is individual
Within 14 days: new, non-activated goods of proper quality
Order sent, please wait for the call
You have already requested a specialist call for this product
Please provide a valid phone number in the correct format
